Filmy relacja ojciec-syn, na podstawie powieści, druga wojna światowa

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje relacja ojciec-syn, na podstawie powieści, druga wojna światowa. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

To wstrząsająca opowieść o domowej idylli w cieniu krematoriów, czyli życiu rodzinnym komendanta Auschwitz, Rudolfa Hössa.
Niesamowita historia 11-letniego Michaela, który wraz z rodzicami wybrał się w rejs dookoła świata, zanim straszna burza wyrzuciła go za burtę wraz z psem Stellą. Uwięziony na bezludnej wyspie, jak przetrwać? Z pomocą przychodzi im tajemniczy nieznajomy, oferując im coś do jedzenia i picia. To Kensuké, były japoński żołnierz mieszkający od wojny samotnie na wyspie ze swoimi przyjaciółmi-orangutanami. Otwiera Michaelowi drzwi do swojego królestwa, a gdy handlarze małp próbują najechać wyspę, wspólnie połączą siły, aby ocalić ten raj...
Pod koniec II Wojny Światowej dwóch przyjaciół, siedemnastolatków, Werner Holt i Gilbert Wolzow, wprost ze szkoły trafia na front, do armii Hitlera. Gilbert od początku fanatycznie wykonuje rozkazy i chce być najlepszym żołnierzem, dzięki czemu szybko awansuje na sierżanta i zostaje dowódcą oddziału. Tymczasem Werner powoli zaczyna rozumieć bezsens wojny i powątpiewa w idee nazizmu. Kiedy staje się świadkiem masakry dokonanej przez SS i morderstwa szkolnej koleżanki, coś w nim pęka. Najpierw ratuje pewną Słowaczkę przed śmiercią, po czym zaczyna stawiać czynny opór. Pierwszym, który się o tym przekona będzie dawny szkolny kolega, a obecnie dowódca, Gilbert Wolzow.


Austria, późne lata 30. XX wieku. Maria po osiągnięciu dorosłości postanawia iść do klasztoru; jest przekonana o swoim powołaniu zakonnym. Po krótkim czasie zostaje jednak odesłana w roli guwernantki do domu Georga von Trappa, gdzie dosyć pokaźna gromadka dzieci gospodarza z początku okazuje jej ogromną niechęć. Dziewczyna powoli przekonuje do siebie nieufnych podopiecznych.
Siggi, dziesięcioletni bohater filmu Deutschstunde, jest synem nazistowskiego policjanta. Wraz z rodzicami mieszka w małej nadmorskiej wiosce, do której wieści o wydarzeniach ze świata zewnętrznego docierają poprzez rozporządzenia, jakie otrzymuje ojciec chłopca. Dotyczą one jednak przede wszystkim zamieszkałego w tej samej miejscowości malarza Maxa Nansena i sztuki, którą uprawia. Ekspresjonistyczne obrazy nie wpisują się ani w pożądaną przez władzę formę, ani tematykę. Chociaż policjant i artysta w młodości byli przyjaciółmi, a ten ostatni jest nawet ojcem chrzestnym Siggiego, wypełnienie rozkazu i obowiązek wobec obowiązującego prawa jest dla Jensa Jepsena, jedynego przedstawiciela władzy w tym miejscu, powinnością wobec której nie może się uchylić. Nie może więc zaakceptować, że Max uprawia „zdegenerowaną sztukę” mimo wydanego mu zakazu. Siggi zostaje wplatany przez ojca w jego prywatną i służbową walkę z malarzem, choć chłopak wyraźnie sympatyzuje z dawnym przyjacielem domu i zamiast na niego donosić, postanawia pomóc artyście.
Klasyka polskiej kinematografii. Serial Konrada Nałęckiego powstał na podstawie książki Janusza Przymanowskiego, który jest także współautorem scenariusza. Nakręcono trzy serie przygód załogi „Rudego” – łącznie 21 odcinków. PRL-owskie władze chętnie traktowały serial jako materiał propagandowy, prezentujący obowiązującą wówczas wersję historii z polsko-radzieckim sojuszem na pierwszym planie. Janek wstępuje w szeregi Wojska Polskiego do oddziału wojsk pancernych. Zostaje włączony do załogi czołgu o numerze 102. Wraz ze swoimi wiernymi towarzyszami broni Olgierdem, Gustlikiem, Grigorijem i psem Szarikiem rusza wyzwolić ojczyznę. Dla dzisiejszego widza „Czterej pancerni i pies” pozostają znakomitą produkcją wojenno-przygodową. Zrealizowane z rozmachem sceny batalistyczne, trzymająca w napięciu akcja, zabawne dialogi i przede wszystkim doskonałe postacie stworzone przez wybitnych aktorów – to nieprzemijające wartości serialu.
Akcja filmu skupia się na wielkim potentacie przemysłu tytoniowego, który chcąc zwiększyć zyski swojej firmy zatrudnia Nicka Naylora, znakomicie znającego się na swoim fachu rzecznika prasowego. Naylor zrobi wszystko, aby zadowolić swojego pracodawcę, ale wciąż chce być nieskazitelny w oczach 12-letniego syna.
Po przeprowadzce rodziny z Berlina do Polski młody chłopak zaprzyjaźnia się ze swoim rówieśnikiem zza płotu, nie wiedząc, że ten jest żydowskim więźniem.
Ostatni dzień wojny. Poranek pierwszego dnia pokoju. Pokazać tej szczególnej nocy losy młodego człowieka uwikłanego w okupacyjną przeszłość, zmęczonego bohaterstwem, przeczuwającego inne, lepsze życie. Cóż to za piękny temat do filmu. Tej szczególnej nocy spotyka się przeszłość z przyszłością - i zasiada do jednego stołu. Przy akompaniamencie tang i fokstrotów bohater filmu, Maciek Chełmicki, szuka odpowiedzi, jak żyć dalej - jak zrzucić dławiący bagaż przeszłości, rozwiązuje odwieczny dylemat żołnierza. Słuchać czy myśleć. A jednak Maciek zabije...
Trwa właśnie wojna. Na małej stacji kolejowej Kostomlaty, gdzieś w Czechach, znudzeni kolejarze czekają na kolejne pociągi, które nierzadko się spóźniają. Aby czas szybciej płynął, opowiadają sobie o swoich miłosnych przygodach. Główny bohater, młody aspirant Milos ma problemy ze zdobyciem pierwszej dziewczyny. Stara się to jednak osiągnąć za wszelką cenę.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…